Rostliny toxické pro kočky

27.07.2018

Nebudeme zde vytvářet další ze seznamů rostlin toxických pro kočky, ale přiblížíme Vám kde lze co nejvěrohodněji zjistit, zda ta či ona rostlina je pro vaší kočku nebezpečná. Při pořízení kočky nebo nové rostliny do prostředí, ve kterém se kočka pohybuje, je důležité si ověřit, které rostliny mohou být potenciálním nebezpečím. Některé rostliny mohou způsobit jen menší zažívací problémy, jiné naopak velmi vážné potíže a i smrt. Například Lilie je asi nejjedovatější rostlinou pro kočky, o to všechny její části a i voda, ve které lilie stojí. Smrt po pozření může nastat v řádu několika hodin.  

Doporučujeme seznam toxických rostlin na stránkách americké společnosti ASPCA. Zde je uvedeno 417 druhů rostlin, které jsou pro kočky toxické, včetně jejich botanických názvů, toxinu, který způsobuje otravu a příznaků, jež otravu doprovázejí.

SEZNAM TOXICKÝCH ROSTLIN ASPCA

Seznam je v angličtině, ale pro účel ,který potřebujete stačí nechat jej přeložit Vaším prohlížečem. Dají se vyfiltrovat rostliny toxické nebo netoxické a to pro kočky, psy a koně.

ASPCA také nabízí zdarma ke stáhnutí mobilní aplikaci APCC by ASPCA pro Android i iOS.

Nejběžnější pokojové toxické rostliny

Azalka, Aloe pravá ( smrtelně jedovatá ), Amarylis, Brambořík, Begonie, Břečťan, Dracaena, Gardenie, Gladiola, Hyacint, Hortenzie, Chryzantéma, Jmelí, Kala, Klívie, Karafiát, Lilie ( všechny druhy a všechny části lilie jsou vysoce toxické ), Monstera, Máta, Narcisy, Difenbachie, Fíkus, Filodendron, Oleandr, Pelargonie, Poinsettie (vánoční hvězda), Plody cesmíny, Pažitka, Rýmovník ...

A mnoho dalších. Doporučujeme vždy prověřit danou rostlinu. 

Příznaky otravy

Nejběžnějšími příznaky otravy jsou:

Zvracení, průjem, krev ve stolici, malátnost, slabost, ztráta chuti k jídlu, rozšíření zorniček, třas, ztížené dýchání, podráždění kůže či dutiny ústní

První pomoc

Pokud víte, že vaše kočka pozřela toxickou rostlinu, je třeba co nejdříve vyvolat zvracení za pomoci slané vody nebo hořčice rozpuštěné ve vodě a aplikovat do tlamy kočky i přes její odpor. Je nutné okamžitě vyhledat veterinární péči. Můžeme také podat černé uhlí, které na sebe naváže toxické látky v dávkování 0,5-2g na kilogram tělesné hmotnosti. 


Většina koček se jedovatým rostlinám vyhýbá hlavně kvůli jejich, pro kočky, odpudivé vůni. Avšak existuje mnoho případů otravy koček pokojovými rostlinami či řezanými květinami, které lidé dostali jen jako dárek.

Potraviny toxické pro kočky naleznete zde.

© Eldarion Maine Coon Cattery

Zdroje:

https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants