Potraviny nebezpečné pro vaši kočku

22.07.2018

Kočky jsou zajisté součástí Vaší rodiny a je přirozené, že se s nimi chcete podělit o dobroty, které máte pro sebe. Některé potraviny však mohou kočkám způsobit závažné potíže.  

Čokoláda

Čokoláda obsahuje theobromin ( alkaloid kakaovníku ), který patří do třídy metylxantinů, jako např. kofein nebo theofylin. Je obsažen ve všech formách čokolády, hlavně pak v tmavých neslazených čokoládách s vysokým obsahem kakaa. Požití u kočky může vyvolat srdeční arytmii, záchvaty a svalový třes, zvracení a průjem, hyperaktivitu, nadměrnou žízeň a močení, potíže s dýcháním. Při podání většího množství i smrt. 

Alkohol

Alkohol není prospěšný ani pro člověka, ale Vaší kočce může přivodit velmi vážné problémy i malé množství. Alkohol může způsobit zvracení, průjem, sníženou koordinaci, potíže s dýcháním, třes, abnormální krevní kyselost, poruchy centrální nervové soustavy. Může vážně poškodit játra a mozek. Již lžíce alkoholu může vaši kočku uvést do kómatu. V konečném důsledku může požití alkoholu znamenat smrt. Máte-li podezření, že Vaše kočka požila alkohol, okamžitě vyhledejte veterináře. 

Káva, čaj, energetické nápoje

Tyto nápoje také obsahují metylxantiny - kofein a theofylin. Projevy otravy jsou stejné jako u čokolády: srdeční arytmie, záchvaty a svalový třes, zvracení a průjem, hyperaktivita, nadměrná žízeň a močení, potíže s dýcháním.

Citrusy

Stonky, listy, kůra, plody i semena obsahují různá množství kyseliny citronové a esenciálních olejů, které mohou způsobit podráždění žaludku, vyvolat zvracení či průjmy, ale jejich konzumace ve větším množství může vést i k poruchám centrální nervové soustavy. Malé množství zřejmě nevyvolá žádný vážný problém. Ale chcete to riskovat? 

Kokos

V malých dávkách nejsou kokos a produkty z kokosu zvlášť nebezpečné. Kokosový olej je možné použít v malém množství a ne často na suchou kůži, svědivá místa, při léčbě alergických reakcí a pro celkové zdraví srsti. Má skvělé protizánětlivé účinky. Vnitřně pak je možno jej použít na posílení imunity, jako prevenci proti bezoárům a na zlepšení dechu. Avšak dužina a mléko z čerstvého kokosu obsahují oleje, které mohou způsobit žaludeční potíže a průjem. Kokosová voda má vysoký obsah draslíku a ta by Vaší kočce neměla být podána vůbec. Mějte na paměti, že některým kočkám může kokos, a výrobky z něj, způsobit žaludeční problémy, zvláště pak kočkám s pankreatickým zánětem a kočkám, které jsou na kokos citlivé. 

Hrozny vinné révy a rozinky

Toxická látka, která je v hroznech vinné révy a rozinkách je zatím neznámá. Ale toto ovoce může způsobit selhání ledvin. Dokud nebude více informací o toxických látkách, kterou hrozny obsahují, doporučujeme, aby se Vaše kočka těmto potravinám vyhnula. I Hrst rozinek může způsobit selhání ledvin. Příznaky otravy: průjem, zvracení, ztráta chutě k jídlu, pokud jsou poškozeny ledviny projeví se i zvýšená žíznivost a močení. 

Makadamové ořechy

Stejně jako u hroznů ani u makadamových ořechů není známa toxická látka. Dávka, která je pro kočku toxická je deset gramů na jeden kilogram hmotnosti. Otrava se projevuje letargií, zvracením, zvýšenou teplotou, dále se může vyvinout ataxie a paréza zadních končetin.

Mléko

Kočky neumí trávit mléčný cukr - laktózu. Jejich trávicí systém neobsahuje dostatečné množství laktázy - enzymu, který je za štěpení laktózy během trávení zodpovědný. Požití mléka a mléčných výrobku s laktózou může kočkám způsobit průjmy a zažívací obtíže. Chcete-li dopřát mléko své kočce, vybírejte mléka pro kočky určená, bezlaktózová mléka nebo kysané mléčné výrobky a podávejte v menším množství. 

Ořechy

Ořechy obsahují vysoké množství olejů a tuků, což může kočce způsobit zažívací problémy, zvracení a průjmy, vyvolat pankreatitidu. Je možné, že v malém množství jsou ořechy pro kočku neškodné. Ale...

Slané pražené ořechy jsou pro kočku naprosto nevhodné, vzhledem i k vysokému obsahu soli. 

Cibule, česnek

Cibule a česnek jsou pro kočky extrémně toxické. Stejně pak i jejich příbuzní - pórek, mladá cibulka, čerstvý česnek, medvědí česnek, pažitka atd. Zapomeňte na všechny přínosy, které mají tyto potraviny pro lidský organismus. U koček to neplatí. Způsobují podráždění trávícího traktu a poškození červených krvinek. Již pět gramů česneku nebo cibule má u koček za následek klinicky významné hematologické změny. Projevení příznaků může trvat dva až čtyři dny od chvíle, kdy Vaše kočka pozřela česnek nebo cibuli. Tyto příznaky zahrnují dušnost, letargii, průjem, zvracení, bledé dásně, zvýšenou srdeční frekvenci, zvýšenou respirační frekvenci, slabost, pocit intolerance a kolaps. Dejte si pozor i na pokrmy, ve kterých jsou česnek nebo cibule přidány. Léčba není vůbec jednoduchá. Pokud je otrava závažná, může léčba vyžadovat i výměnu krve pomocí transfúzí. 

Sůl

Sůl, neboli chlorid sodný, je nezbytná pro správné fungování těla Vaší kočky. Avšak nadbytek soli ve stravě vašeho miláčka může způsobit nadměrnou žízeň a močení a také otravu sodíkovými ionty. K příznakům, že Vaše kočka zkonzumovala příliš mnoho soli, patří zvracení, průjem, deprese, opilá chůze, zvýšená tělesná teplota, záchvaty. Při jednorázovém požití většího množství soli může během 24 hodin nastat smrt. Vyhněte se proto podávání všech extrémně slaných jídel, jako jsou slané brambůrky, preclíky nebo slaný popcorn, Vaší kočce. U krmiv se snažte vybírat taková, která obsahují co nejméně soli. Sůl, která je již obsažena v surovinách, ze kterých jsou krmiva vyráběna zcela postačuje kočičím potřebám.

Xylitol

Xylitol se používá jako sladidlo v mnoha výrobcích. Žvýkačky, bonbony, pečivo, zubní pasty... Xylitol může způsobit náhlé uvolnění inzulinu a vyvolat hypoglykémii. Kočka, která by konzumovala xylitol častěji, může skončit se selháním jater, což vede ke smrti. Příznaky intoxikace: špatná koordinace, letargie, zvracení, záchvaty, případně kóma. 

Kynuté těsto

Těsto, ve kterém jsou kvasnice, může dále v teplém prostředí žaludku kynout a zvětšit svůj objem, čímž mohou být způsobeny střevní obstrukce. Kvasnice mohou kvasit cukry, což vytváří další problém - otravu ethanolem ( alkoholem, viz. alkohol ). Ač se vám zdá nepravděpodobné, že by kočka jedla těsto, dejte při pečení pozor, kde těsto necháváte vykynout. Už několik případů otravy domácích mazlíčků po pozření kynutého těsta veterináři řešili.


Jakékoliv lidské jídlo je pro kočky zcela nevhodné. Pamatujte, že kočka je výhradní masožravec a lidské jídlo jí může způsobit vážné potíže. Neriskujte zdraví své kočky.


© Zdeněk SoukupZdroje:

https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/people-foods-avoid-feeding-your-pets

https://www.petmd.com/cat/emergency/poisoning-toxicity/e_ct_human_food_poisoning

https://allpetmagazine.com/can-cats-eat-oranges-what-about-lemons/

https://www.petmd.com/cat/nutrition/coconut-oil-cats-it-good-idea

https://pets.thenest.com/raisins-bad-cats-7197.html

https://www.peteducation.com/article.cfm?c=2+1677&aid=2411

https://pets.thenest.com/nuts-poisonous-cats-9245.html

https://phz8.petinsurance.com/pet-health/pet-toxins/garlic-toxicity-and-pets

https://phz8.petinsurance.com/pet-health/pet-toxins/pets-and-onions

https://pets.thenest.com/salt-cat-food-good-bad-10443.html

https://pets.thenest.com/xylitol-harmful-cats-4576.html

https://www.thespruce.com/foods-toxic-to-pets-yeast-bread-dough-3385494