Tvar hlavy

23.07.2018

Hlava by měla být široká, masivní, čtvercovitého tvaru. Velikost hlavy úměrná velikosti těla. Délka hlavy o něco větší než její šířka. Lícní kosti vysoko postavené a zřetelné. Box výrazný, čtvercový, zřetelně definovaný, avšak v souladu s celkovým dojmem. Hlava má z profilu jemný konkávní tvar.  

GCCF

Tvar hlavy je střední v délce, nosní můstek je stejně vzdálený od linie uší a špičky nosu. Šířka je o něco menší než délka hlavy. U dospělých kocourů by měla být povolena větší šířka hlavy a čelisti.

FIFE

Střední velikost hlavy. Čtvercové linie hlavy. Profil má jemnou konkávní křivku. Jemně klenuté čelo. Lícní kosti jsou vysoko posazené a výrazné. Obličej a nos jsou středně dlouhé. Tvar boxu je čtvercový a je výrazný přechod mezi boxem a lícními kostmi.

ACFA

Hlava je středně široká, délka je o něco větší než šířka hlavy. U dospělých kocourů může být povolena větší šířka a širší čelist. Při pohledu z jakéhokoliv úhlu je tvar boxu čtvercový. Lícní kosti jsou vysoko posazené. Tváře musí být výrazné v linii s nosem a horním rtem.

TICA

Hlava je široká, tvarovaná klínovitě . Velikost hlavy proporčně odpovídá velikosti těla. Délka je trochu větší než šířka. Výrazný box můžeme vidět pod vysoko postavenými zřetelnými lícními kostmi. Přechod mezi boxem a tváří je výrazný.

CFA

Středně široká a délka je o trochu větší než šířka se čtvercovým boxem. Měla by být povolena větší šířka u starších chovných kocourů. Lícní kosti jsou vysoko postavené.

WCF

Velká, masivní hlava se čtvercovými obrysy. Lícní kosti vysoko postavené. Nos je středně dlouhý. Profil zakřivený. Box je masivní, čtvercový a jasně definovaný. Brada je masivní a pevná a je v souladu s horním rtem a nosem. 

Čtvercový tvar hlavy mainské mývalí v porovnání s trojúhelníkovým a kulatým tvarem hlavy. 

Zdroje:

https://www1.fifeweb.org/dnld/std/MCO.pdf

https://www.tica.org/pdf/publications/standards/mc.pdf

https://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/semi-longhair/mainecoon.html

https://cfa.org/Portals/0/documents/breeds/standards/maine.pdf

https://www.acfacat.com/Breed%20Standards/MAINE%20COON.pdf

The 2005 Maine Coon Seminar - Organised by the Maine Coon Breed Advisory Committee - Beth Hicks, Tanstaafl Cattery

© Eldarion Maine Coon Cattery