Tělo

23.07.2018

GCCF

Silné nohy s velkými kulatými tlapami; prsty jsou blízko u sebe - pět na předních, čtyři na zadních. Mezi prsty jsou chomáčky chlupů. Nohy by neměly být příliš dlouhé ani příliš krátké - při pohledu ze strany, když kočka stojí přirozeně by mělo být tělo dokonalým obdélníkem umístěným rovnoměrně nad nohami. Krk je středně dlouhý, u dospělých kocourů obzvláště silný a svalnatý. Tělo je velké až střední velikosti s velkým hrudníkem. Dlouhé tělo s proporcionálními končetinami pro vytvoření charakteristického obdélníkového vzhledu; čtvercový zadek. Svalnatý, široký hrudník. Kočka je obvykle menší než kocour. Tělo by mělo být dlouhé, se všemi částmi proporcionálně tvořenými v dobré harmonii obdélníkového tvaru, aniž by některá část anatomie byla natolik výrazná, aby zvýrazňovala disharmonii celkového vzhledu. Je žádoucí pomalé dospívání a dozrávání. Vzhledem k tomu, že mainská mývalí je pomalu rostoucí plemeno ( roste až do čtyř let), je třeba tomu přizpůsobit hodnocení mladších koček. Vyváženost kočky má nejvyšší význam. Ocas je dlouhý na délku zad, široký v základu a zužující se ke špičce.

FIFE

Kocouři mají velmi silný a svalnatý krk. Tělo by mělo být dlouhé a masivní. Svalnatý, široký hrudník. Tělo je celkově velké, všechny části těla by měly být proporčně vyvážené a tvořit tak dojem obdélníkového tvaru. Nohy jsou masivní, středně dlouhé a tvoří s tělem obdélníkový tvar. Velké, kulaté tlapky s chomáčky chlupů mezi prsty. Ocas je dlouhý alespoň k lopatkám, široký u kořene a zužuje se ke špičce, s plnou dlouhou splývavou srstí. Srst na ocasu je dlouhá a vždy splývá.

ACFA

Tělo je střední až velké, se svalnatým a širokým hrudníkem. Tělo by mělo být dlouhé a všechny části přiměřené k vytvoření obdélníkového vzhledu. Krk střední až dlouhý; může být silný a svalnatý u dospělých kocourů. Tělo by mělo být solidní, s pevným svalstvem a bez slabosti. Při pohledu zezadu je zadek zřetelně čtvercový. Kosti nohou jsou silné, nohy jsou široké pevnými svaly, středně dlouhé, tak aby proporčně byly úměrné tělu. Tlapa je velká, kulatá a dobře osrstěná, mezi prsty jsou chomáčky chlupů. Ocas je dlouhý minimálně stejně jako tělo, široký u základny a zužující se ke špičce.

TICA

Trup je velký, dlouhý, pevný, pravoúhlý, široký od ramen až po boky. Široký hrudník. Rovná záda. Kočky mohou být výrazně menší než kocouři. Stavba kostry je pevná. Svalstvo je pevné a silné. Nohy mají střední délku a tvoří obdélník s tělem. Tlapy jsou velké, kulaté s chomáčky chlupů. Ocas je přinejmenším tak dlouhý jako tělo, široký u kořene a zužující se ke špičce s plnou splývavou srstí.

Polydaktylní mainské mývalí kočky mají tlapy velké, kulaté, dobře osrstěné s dodatečnými prsty na předních či zadních tlapkách nebo i na všech čtyřech. Tlapky mohou být "mitten" nebo "patty". Symetrický vzhled je výhodou. Mohou mít maximálně sedm prstů na každé tlapě.  

CFA

Tělo je svalnaté se širokým hrudníkem, střední až velké. Kočky jsou většinou menší než kocouři. Tělo by mělo být dlouhé, se všemi částmi proporcionálně tvořenými v dobré harmonii obdélníkového tvaru, aniž by některá část anatomie byla natolik výrazná, aby zvýrazňovala disharmonii celkového vzhledu. Je žádoucí pomalé dospívání a dozrávání. Nohy jsou pevné, široce usazené, střední v délce a proporčně vyvážené se zbytkem těla. Zadní nohy jsou při pohledu zezadu rovné. Tlapy jsou velké, kulaté a s chomáčky chlupů. Je pět prstů na předních a čtyři prsty na zadních tlapách. Ocas je dlouhý, široký u kořene a zužující se ke špičce, s dlouhou splývavou srstí.

WCF

Velké až velmi velké kočky, které mají svalnaté, protáhlé a široké tělo. To dává celkový obdélníkový dojem. Svalnatý krk má střední délku, hrudník je široký. Středně dlouhé nohy jsou pevné a svalnaté. Tlapy jsou velké, kulaté s chomáčky chlupů. Ocas je dlouhý a musí dosahovat alespoň po ramena. Je široký u kořene, zužující se ke špičce, se splývavou srstí.

Nalevo je šestiměsíční kocour, který má již 6,35Kg. Vedle něj je dvouletá matka, která váží 5kg - není malá, ale v následujících šesti měsících bude stále menší než její syn sedící vedle.

Sourozenci na jednom roce - dva kocouři a jedna kočka.  

Sourozenci na jedenácti měsících, kočka vpravo je dost velká, všimněte si však rozdílů ve stavbě těla a kostí nohou.  

Velikost by nikdy neměla být upřednostněna před kvalitou celkové stavby těla. 

Rozdíl velikosti mezi samcem a samicí Mainských mývalých koček je mnohem výraznější než u jiných plemen.

Samci obvykle dorůstají 7-9 Kg, samice 4-5,5 Kg.

Zdroje:

https://www1.fifeweb.org/dnld/std/MCO.pdf

https://www.tica.org/pdf/publications/standards/mc.pdf

https://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/semi-longhair/mainecoon.html

https://cfa.org/Portals/0/documents/breeds/standards/maine.pdf

https://www.acfacat.com/Breed%20Standards/MAINE%20COON.pdf

The 2005 Maine Coon Seminar - Organised by the Maine Coon Breed Advisory Committee - Beth Hicks, Tanstaafl Cattery

© Eldarion Maine Coon Cattery