Srst

22.07.2018

Srst je nerovnoměrně dlouhá, kratší na hlavě, krku a ramenou, prodlužující se po zádech a bocích k ocasu. Je splývavá. Břicho a nohy jsou plně osrstěné. Límec začíná u ušní základny a je větší u kocourů než u koček.

GCCF

Srst je vodě odolná a prakticky bezúdržbová, skládá se z podsady a vnější výraznější lesklé srsti. Na hlavě, krku a ramenou je kratší, dále se prodlužuje dolů po zádech, bocích a ocasu. Načechraný vzhled je nežádoucí. Srst je splývavá. Nohy a břicho jsou plně osrstěné. Límec začíná u ušní základny, je větší u kocourů než u koček. Srst ocasu je dlouhá, hustá a splývavá; ne načechraná. Na špičce uší jsou štětičky a chloupky v uších by měly přečnívat přes vnější okraj ucha. Štětinky na tlapkách by měly být v trsech vycházejících zespodu tlapky a vystupující i dozadu, aby vytvořily efekt sněžnice. Srst nesmí být stejně dlouhá po celém těle.

FIFE

Srst do každého počasí. Hustá. Kratší na hlavě ramenou a nohou, postupně se prodlužující dolů po zádech a bocích, s dlouhými, plně osrstěnými "kalhotami" na zadních nohách a osrstěným břichem. Límec je žádoucí. Textura je hedvábná. Srst zvýrazňuje tělo, jemně splývá.

ACFA

Srst je nerovnoměrně dlouhá a mění se v závislosti na ročním období. Kratší na hlavě, krku a ramenou. Postupně se prodlužuje po zádech k ocasu a po bocích k břichu. Nohy tvoří "kalhotky " a jsou plně osrstěné, stejně tak i břicho. Srst jemně splývá po těle a stejným způsobem i na ocasu. Na krku je límec, obvykle větší u kocourů než u koček. Ocas je plně osrstěný, dlouhý a splývavý, ne načechraný jako liščí ocas. Srst je bezúdržbová, teplá s lehčí podsadou pokrytou vodě odolnou vrchní vrstvou. Srst není načechraná. Textura se může lišit dle barvy srsti.

TICA

Srst je nerovnoměrná, kratší na ramenou, postupně se prodlužující na záda a boky. Srst na nohou a břiše je dlouhá a hustá. Srst ocasu je dlouhá, hustá a splývavá. Límec se vyvíjí s věkem. Srst do každého počasí. Jemná podsada dělá tělo mohutnějším, ale vnější srst je splývavá. Ne bavlněná.

CFA

Srst je těžká a chundelatá, kratší na ramenou a delší na břiše a nohou. Límec kolem krku je žádoucí. Textura je hedvábná a srst jemně splývá. Srst nesmí být krátká a stejně dlouhá po celém těle.

WCF

Kromě límce je srst na hlavě, krku a ramenou kratší a výrazně delší na zádech a bocích s dobře osrstěným břichem. Hustá podsada je měkká a jemná, pod hrubší vrchní vrstvou. Vrchní srst je vodě odolná a zcela zakrývá záda, boky a horní část ocasu. Spodní část těla a zadní část zadních nohou je pokryta pouze podsadou. Dlouhý límec na krku a hrudi je žádoucí, není žádoucí plný límec. 

Dvě podobně vypadající samice ilustrují rozdíl ve vzhledu díky límci. Faktorem je věk, Samice nahoře je dva roky stará a její límec teprve začíná růst.  

Věk a hormonální stav mohou mít vliv na vývoj srsti. - mnoho koček 'shazuje' srst při sexuální zralosti a může trvat i 2-3 roky než se vrstva zcela vrátí.

Kastráti mohou mít bohatší srst, než nekastrované kočky.

Dva chovní kocouři přibližně ve stejném věku. O trochu více podsady u horního kocoura přispívá k chlupatému a celkově vyváženému vzhledu. Spodní kocour má srst příliš na těle, tento kocour potřebuje více podsady, nasrstit břicho a límec. 

Mainské mývalí kočky s úžasně chundelatou srstí, límcem a dlouhým splývavým ocasem: