Box/brada

23.07.2018

Box je čtvercový ze všech úhlů. Velikost je vyrovnaná se zbytkem hlavy a působí vyváženým dojmem. Zakončení z profilu je tupé v devadesáti procentním úhlu. Brada je silná, pevná a pomáhá celkově doladit čtvercový dojem.  

GCCF

Box/brada je viditelně (znatelně) čtvercový, střední v délce a zakončení profilu tupé. Může vypadat i jako obdélník, ale neměl by být špičatý nebo zužující se.

Délka a šířka boxu by měla být celkově vyrovnaná se zbytkem hlavy v příjemném a vyváženém vzhledu.

Brada, horní ret a kůže nosu by měli tvořit kolmé čáry. Na úrovni skusu. Brada by měla být silná, pevná a v linii s horním rtem a nosem. Když se podíváme z profilu na hloubku brady, měl by být viditelný dojem čtverce v kolmých úhlech

FIFE

Tvar boxu je čtvercový a je výrazný přechod mezi boxem a lícními kostmi.

ACFA

Při pohledu z jakéhokoliv úhlu je tvar boxu čtvercový. Lícní kosti jsou vysoko posazené. Tváře musí být výrazné v linii s nosem a horním rtem.

TICA

Výrazný box můžeme vidět pod vysoko postavenými zřetelnými lícními kostmi. Přechod mezi boxem a tváří je výrazný. Tvar boxu je čtvercový. Brada je široká a dostatečně hluboká, aby dokončila čtvercový vzhled tlamy, pevná v souladu s horním rtem.

CFA

Box je viditelně čtvercový. Střední v délce s tupým zakončením při pohledu z profilu. Může být i obdélníkový, ale neměl by být špičatý nebo zužující se. Délka a šířka by měla proporčně odpovídat zbytku hlavy a představovat tak příjemný a vyvážený vzhled. Brada by měla být silná, pevná v linii s horním rtem a nosem. Při pohledu na profil by měla hloubka brady být pozorovatelná a poskytovat dojem čtverce v devadesáti stupních. Brada nedostatečná do hloubky, tj. ta, která se zužuje od čelisti až po okraj rtů, není považována za silnou, pevnou nebo žádoucí.

WCF

Box je masivní, čtvercový a jasně definovaný. Brada je masivní a pevná a je v souladu s horními rty a nosem.

Výrazné polštářky vousů - znehodnocují čtvercový vzhled čenichu a sílu brady.

Trojúhelníkový box 

Ostrý a úzký box 

Krátký box 

Kulatý box 

Tato mladá kočka má správný čtvercový box, ale její hlava je úzká u očí a tváří, což ji tvoří dlouhý obličej. Hlava se rozšíří při dospívání.   

Čtvercový box - bílá v obličeji ale může rozptylovat

Tři brady ve správné šířce a hloubce, tak aby dokreslily čtvercový vzhled boxu v souladu s horním rtem. 

Brada v nedostatečné hloubce 

Ustupující brada 

Brada u kočky (nalevo) by měla být silnější a hlubší, naproti tomu brada kocoura (vpravo) má hloubku a vytváří vyvážený vzhled s čenichem.  

Zdroje:

https://www1.fifeweb.org/dnld/std/MCO.pdf

https://www.tica.org/pdf/publications/standards/mc.pdf

https://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/semi-longhair/mainecoon.html

https://cfa.org/Portals/0/documents/breeds/standards/maine.pdf

https://www.acfacat.com/Breed%20Standards/MAINE%20COON.pdf

The 2005 Maine Coon Seminar - Organised by the Maine Coon Breed Advisory Committee - Beth Hicks, Tanstaafl Cattery

© Eldarion Maine Coon Cattery