O plemeni

22.07.2018

Před dvěma sty lety byly mainské mývalí kočky (maine coon, MCO) nazývány jednoduše mainské kočky (maine cats). Kdy došlo k přidání přívlastku mývalí (coon) do jejijch názvu, není přesně známo, patrně až v druhé polovině 19. století. 

Psal se rok 1860 a v New Yorku ve Spojených státech Amerických, se na výstavě poprvé objevila mainská mývalí kočka. Černobílý kocour Captain Jenks of the Horse Marineo. Díky své impozatní velikosti, atraktivnímu vzhledu a přátelské, klidné povaze se rychle, tito "Něžní obři", stali velmi oblíbenými a o rok později, v roce 1861, již bylo plemeno zaregistrováno.  

V dalších letech byly mainské mývalí kočky vystavovány na zemědělských výstavách na severozápadě USA a v roce 1895 se mainská mývalí kočka stala prvním vítězem výstavy v Madison Square Garden. Počátkem 20. století jejich popularita začala klesat, patrně vlivem dovozu exotických plemen do USA. Farmáři, ale tyto kočky hojně využívali, pro jejich dobré lovecké vlastnosti, k eliminaci myších populací na svých farmách. Díky tomu se podařilo plemeno zachovat. 

Přičiněním Amerického klubu chovatelů mainských mývalích koček ( Central Maine Coon Cat Club ) se v padesátých letech 20. století začal chov tohoto plemene znovu rozšiřovat. V roce 1976 získali chovatelé další podporu založením Asociace chovatelů a příznivců mainských mývalích koček ( MCBFA - Maine Coon Breeeders and Fanciers Asociation ).

Další chov nabíral na intenzitě a směřoval mnoha směry. Mainy se začaly šířit po celém světě.

Obliba mainských mývalích koček je stále na vzestupu. Tato nádherná zvířata si získávají srdce lidí po celém světě, především díky své inteligenci, hravé a přítulné povaze a vznešenému vzhledu. A i když "kočka není pes", tak v tomto případě se dá říci, že mainská mývalí je "kočkopes". Velmi často se fixuje na svou rodinu a její věrnost, oproti té psí, nezůstává v ničem pozadu.

© Eldarion Maine Coon CatteryZdroje:

https://maine-cooncat.com

https://www.maine-coon-cat-club.com